Nasze psy Szczenieta E-mail
Wystawy
Wyhodowane w Maximus Kennel Wzorzec rasy Historia rasy Linki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.Wprowadzenie do wzorca
Aby naprawdę zrozumieć jakiś standard rasy, trzeba znać historię, która stoi za istnieniem tejże rasy...
Celem sędziego powinna być bezstronna selekcja jakości, premiowanie celowej hodowli zachowujacej prawdziwy typ rasy. Sędziowanie musi być odpowiedzialne oraz uczciwe i polegać na wyborze psów, które odpowiadają najbardziej standardowi, zostawiając osobiste uprzedzenia na bok.

II. Wygląd ogólny - 20 punktów
A. Zgodność z typem rasy
Pies powinien wyglądać na ringu jak prawdziwy American Pit Bull Terier. Krzepki, wymiarowy. Dający wrażenie siły, nie drobny albo wątły.
Pit Bull to pies o kwadratowej sylwetce, z mocnym kośćcem, solidnym front oraz lekkim, sprężystym tyłem. Sylwetka winna wyglądać atletycznie, nie buldogowato. Muskulatura powinna być gładka, ale zaznaczona.
Sylwetka dorosłego psa: powinna być szczupła, wytrenowana, z zaznaczonymi zarysami żeber oraz kręgosłupa, muskulatura zaś mocnym i zaznaczonymi. Sierść psa powinna być czysta i połyskująca, pazury krótko przycięte.
Sylwetka szczenięcia: powinna sprawiać wrażenie dobrze odżywionego, bez widocznych żeber, kręgosłupa czy bioder. Sierść połyskująca, pazury krótkie..
B. Proporcje ciała
Równe,mocne kątowanie przodu i tyłu - oceniane najlepiej w kłusie.
Stosunek wysokości do wagi – preferowany najwyższy pies w danej wadze.
Wielkość głowy proporcjonalna do ciała, z szyją wystarczająco długą aby głowa wznosiła się powyżej grzbietu gdy jest w normalnej pionowej pozycji.
C. Charakter psa
Pies zsocjalizowany , wykazujący zainteresowanie otoczeniem. Chociaż pewien stopień agresywności jest charakterystyczny dla rasy, niezdyscyplinowane zachowanie może powodować trudności w ocenie na ringu, dlatego nie powinno być uznawane za pożądane.
D. Zdrowie
Żywotność charakteru psa, połysk sierści i bystre spojrzenie, eksponuje pełnię zdrowia zwierzęcia.
Ponieważ niektóre typy umaszczeń sprzężone są z pewnymi wadami na tle genetycznym, powinny być one uznawane za błąd . Główne błędy to: umaszczenie marmurkowe (merle), albinizm(biały pies z niebieskimi albo różowymi oczami, różowym nosem, wargami, bez śladu pigmentu na poduszkach łap, obrzeżach oczu etc.)

III. Pozowanie - 10 punktów
Postawa pewna siebie i czujna. Pies powinien wykazywać zainteresowanie otoczeniem, nie może mu jednak zagrażać. Zachowanie na ringu nie powinno być nieśmiałe albo tchórzliwe.

IV. Tył psa - 30 punktów
A. Lędźwie
Obszerne i wystarczająco długie u kwadratowego psa. Zbyt krótkie mogą zaburzać "giętkość" psów. Zbyt długie lędźwie powodują że pies nosi nadmierną wagę, wpływają też niekorzystnie na zwinność i szybkość psa.
B. Biodra
Długie i spadziste, wystarczająco szerokie. Pomocne w ocenie jest osadzenie ogona: przy biodrach odpowiednio spadzistych ogon osadzony jest zdecydowanie nisko. Idealnie gdy kąt nachylenia biodra wynosi 30 stopni w stosunku do ziemi.
C. Kończyna miedniczna
Kość udowa powinna być długości 1/3 górnej części tylnej nogi.
Piszczel i strzałka tworzące podudzie to najdłuższe kości tylnej nogi.
Długość śródstopia powinna być umiarkowana, z symetrycznie rozmieszczonymi przyczepami mięśni,tak by podudzia poruszały się równolegle do siebie, nie odchylając ani na zewnątrz ani do środka. Kości śródstopia, pięty i dolnej części piszczeli powinny być lekkie i sprężyste.
Kątowanie tyłu - stosunek między długościami kości i mięśniami, które przyczepiają się na tych kościach, powoduje mocno zgięty staw kolanowy co prowadzi do dobrze zgiętej pięty. To przyczynia się do naturalnej sprężystości tylnej części ciała. Przyczepy mięśni są długie i głębokie, daleko poniżej stawów w dole kości - to powoduje, że mięśnie są gładkie, ale zaznaczone (nie brzuchate czy nadęte).
Błędy: krótkie albo płaskie biodro, prosty staw kolanowy, rozdwojona lub luźna pięta, krowia postawa, "nadęte" mięśnie.

V. Przód psa - 20 punktów
A. Klatka piersiowa
Głęboka i eliptyczna z wydatnym mostkiem. Patrząc z boku powinna sięgać do stawu łokciowego. Dobrze wysklepiona ku górze, zwężająca się ku dołowi, sięgająca daleko aż do lędźwi.
B. Ramiona
Nieco szersze niż klatka piersiowa przy 8 żebrze. Łopatka dobrze przylegająca , pod kątem 45 stopni lub mniejszym w stosunku do ziemi, szeroka i płaska pozwalająca na odpowiednie umocowanie mięśni. Kość ramieniowa powinna być skierowana pod kątem 45 stopni w przeciwnym kierunku niż łopatka. Winna być również wystarczająco długa aby staw łokciowy zaczynał się poniżej klatki piersiowej. Łokcie płaskie, nie odstające od ciała. Przedramię ma być nieznacznie dłuższe niż kość ramieniowa, mocne, 2 razy grubsze niż kości śródstopia.
C. Łapy
Małe i zwarte, "kocie" ,osadzone na pionowym śródręczu.
Poduszki łap grube i dobrze zbudowane.
Dłuższe pazury naturalne na łapach z przodu, nie zdarzają się na tylnych nogach.
Błędy: beczkowata klatka piersiowa, wąska klatka piersiowa, łokcie odstające na zewnątrz, miękkie śródręcze, cienkie drobne łapy, przerośnięte pazury na tylnych łapach.

VI. Głowa i szyja - 15 punktów
A. Szyja
Mocno umięśniona od nasady do podstawy czaszki, długa.
B. Głowa
Wielkość głowy wyważona w relacji do reszty ciała. Szerokość głowy winna wynosić 2/3 szerokości ramion. Kształt klinowaty kiedy oglądana jest z góry albo z boku, okrągły natomiast kiedy oglądnięta z przodu.. Policzki ok. 25% szersze niż szyja u podstawy czaszki. Długość głowy od nosa do stopu powinna równać się długości od stopu do tyłu czaszki.Grzbiet nosa dobrze rozwinięty. Głowa dobrze wypełniona pod oczami, powinna być szersza niż u podstawy uszu. Głębokość ze szczytu głowy do podstawy szczęki powinna być możliwie jak największa. Kształt kufy zbliżony do futerału.
Wargi wąskie, przylegające.
Zęby sieczne powinny zachodzić na siebie w zgryzie nożycowym. Kły winny być szerokie u podstawy i zwężać się do końca, górne ciasno zachodzić za dolne. Zęby solidne, zdrowe bez braków.
Oczy małe i głęboko osadzone. Eliptyczny kiedy oglądamy je z przodu, trójkątne widziane z boku.
Uszy – nie cięte winny być oceniane na równi z kopiowanymi, bez faworyzowania tych ostatnich. Odpowiednio noszone powinny ożywiać głowę.
Błędy: krótka szyja, zadarta czy nierozwinięta kufa, drobne bądź brakujące kły, kły niedopasowane względem siebie.

VII. Ogon i sierść - 5 punktów
A. Sierść
Skóra gruba i luźna na szyi i klatce piersiowej, ciasno przylegająca gdzie indziej. Pionowe fałdy na szyi i klatce piersiowej nawet u psa w dobrej kondycji.
Sierść krótka i szorstka, połysk świadczy o ogólnej kondycji psa.
Maść każdej kombinacji kolorów, za wyjątkiem maści i znaczeń genetycznie sprzężonych z problemami zdrowotnymi.
B. Ogon
Gruby u podstawy, zwężający się ku końcowi. długością sięgający do pięty. Swobodnie opadający w dół niczym rączka starodawnej pompy.
Główne błędy: Maść marmurkowa (merle) lub albinizm (biały pies, niebieskie lub czerwone oczy, brak pigmentu).
Błędy: Dłuższa sierść, kędzierzawe włosy na ogonie lub gdziekolwiek indziej, kopiowany ogon albo ogon krzywo noszony.

Dyskwalifikacje: Agresja w stosunku do człowieka, wnętrosto jedno- lub obustronne, psy kastrowane.

American Pit Bull Terrier powinien prezentować się niczym atleta w każdym calu. Jego ciało jest stworzone dla szybkości, siły, zwinności i wytrzymałości. Musi być wyważony pod każdym względem, gdyż zbyt wyeksponowana jedna cecha psuje obraz całości. W idealnej kondycji jest on pięknem samym w sobie...

 

Źródło: American Dogs Breeders Association, 2005. Tłumaczenie: Maximus Kennel